Širom sveta 15 miliona ljudi pretrpi moždani udar svake godine, a jedna trećina ostane trajno onesposobljena. U EU se broj moždanih udara povećava, sa procenjenih 1,1 miliona godišnje 2000. godine na više od 1,5 miliona do 2025. godine. Nakon moždanog udara 70% preživelih ima deficit funckije ruku a 40% nije u mogućnosti da dugoročno koristi jednu ruku. Projekat HYBIS cilja na veliko tržište od 1 milion rehabilitacija ruke u EU godišnje do 2025. godine usled povećanja učestalosti moždanog udara.
Jedna od najsavremenijih i najefikasnijih metoda za rehabilitaciju bazira se na mozak računar interfejs (BCI) tehnologiji kojom se zatvara sprega između oštećenog dela mozga i onesposobljenog ekstremiteta. Osoba sa oštećenom funkcijom može vežbati isključivo primenom mentalnih strategija zamišljanja pokreta oslabljene ruke.
Očekivane prednosti BCI tehnologija u poređenju sa konvencionalnim rehabilitacionim metodama je u činjenici da BCI cilja mozak, pružajući direktan uvid u moždanu aktivnost tokom rehabilitacije što omogućava optimizaciju konvencionalne terapije. BCI takođe omogućava automatizaciju rehabilitacije smanjujući troškove zdravstvenog sistema (kraći prijem, manje ambulantnih terapeuta, manje tereta za negovatelje i mogućnost kućne rehabilitacije).
Bez obzira na ogroman potencijal, BCI tehnologije za primenu u rehabilitaciji su još uvek mlada oblast sa velikim prostorom za istraživanja i unapređenja. Motivacija HYBIS projekta je da ponudi i testira potpuno novi koncept upravljanja BCI sistemom koji bi omogućio efikasniju rehabilitaciju ciljano stimulišući prirodne resurse mozga za reorganizaciju i oporavak.